Crna Gora ima tri klime, na primorju, u središnjoj kotlini i na planinama sjevera, a prognoza ispod pokriva sve tri, grad po grad, za narednih sedam dana. Na primorju prosjek januara u Baru i Herceg Novom je 8 °C; u podgoričkoj kotlini prosjek jula je 26 °C, s 23 dana preko 30 °C; a na Žabljaku, na 1.450 m na durmitorskoj visoravni, prosjek januara je -4,5 °C, s mrazom 29 dana u mjesecu. Izaberite grad za prognozu, a zatim pročitajte šta stoji iza nje: kakva je svaka regija iz sezone u sezonu, koliko je toplo more i kada na sjeveru ima snijega.
Prognoza po gradovima
Trenutno nije dostupno. Provjerite na yr.no.
Primorska regija
Vrijeme: Bar
Cijela prognozaVrijeme: Budva
Cijela prognozaVrijeme: Herceg Novi
Cijela prognozaVrijeme: Kotor
Cijela prognozaVrijeme: Tivat
Cijela prognozaVrijeme: Ulcinj
Cijela prognozaSredišnja regija
Vrijeme: Cetinje
Cijela prognozaVrijeme: Danilovgrad
Cijela prognozaVrijeme: Nikšić
Cijela prognozaVrijeme: Podgorica
Cijela prognozaVrijeme: Tuzi
Cijela prognozaVrijeme: Zeta
Cijela prognozaSjeverna regija
Vrijeme: Andrijevica
Cijela prognozaVrijeme: Berane
Cijela prognozaVrijeme: Bijelo Polje
Cijela prognozaVrijeme: Gusinje
Cijela prognozaVrijeme: Kolašin
Cijela prognozaVrijeme: Mojkovac
Cijela prognozaVrijeme: Petnjica
Cijela prognozaVrijeme: Plav
Cijela prognozaVrijeme: Pljevlja
Cijela prognozaVrijeme: Plužine
Cijela prognozaVrijeme: Rožaje
Cijela prognozaVrijeme: Šavnik
Cijela prognozaVrijeme: Žabljak
Cijela prognozaSkijališta
Vrijeme: Cmiljača
Vrijeme: Kolašin 1450
Vrijeme: Kolašin 1600
Vrijeme: Savin kuk
Vrijeme: Žarski
Svaka kartica daje narednih sedam dana za taj grad iz prognostičkog modela MET Norway, osvježava se tokom dana i prikazuje vrijeme posljednjeg ažuriranja. To je modelska prognoza za jednu tačku, ne mjerenje, i staje na sedam dana: iza jedne sedmice prognoza govori malo više od klimatskih normala ispod, pa prognoze za 15 dana ovdje nema. Gradovi su grupisani po regijama, a skijališta su na kraju. Za podnožje i vrh skijališta, s temperaturom prilagođenom visini, koristite prognozu snijega.
Primorje, centar i sjever: klimatska tabela
Dugoročnu sliku daju klimatske normale za period od 1961. do 1990, referentni period koji nacionalna meteorološka služba (ZHMS) objavljuje za svoje stanice. One opisuju tipičnu godinu, a ne ovu sedmicu. Stanice u Kotoru i Budvi nema: Herceg Novi predstavlja Boku, a Bar Budvansku rivijeru.
| Stanica | Prosjek januara | Prosjek jula | Maksimum jula (prosjek) | Padavine godišnje | Sunčani sati godišnje |
|---|---|---|---|---|---|
| Herceg Novi (primorje) | 8,2 °C | 24,3 °C | 29,4 °C | oko 1.930 mm | oko 2.430 h |
| Bar (primorje) | 8,3 °C | 23,4 °C | 27,8 °C | oko 1.390 mm | oko 2.530 h |
| Ulcinj (primorje) | 7,1 °C | 24,4 °C | 29,2 °C | oko 1.260 mm | oko 2.560 h |
| Podgorica (centar) | 5,0 °C | 26,0 °C | 31,8 °C | oko 1.660 mm | oko 2.480 h |
| Cetinje | 0,6 °C | 19,7 °C | 27,2 °C | oko 3.300 mm | - |
| Nikšić | 1,4 °C | 20,5 °C | 26,7 °C | oko 1.990 mm | oko 2.240 h |
| Kolašin (sjever) | -2,1 °C | 15,7 °C | 23,8 °C | oko 2.160 mm | oko 1.810 h |
| Žabljak (sjever) | -4,5 °C | 13,9 °C | 19,5 °C | oko 1.480 mm | oko 1.930 h |
| Pljevlja (sjever) | -2,8 °C | 17,4 °C | 24,8 °C | oko 800 mm | - |
Tri stvari se izdvajaju. Cetinje je stanica s najviše padavina, oko 3.300 mm godišnje i 500 mm samo u novembru. Podgorica je najtoplija, s 18 tropskih noći (minimum preko 20 °C) u julu. A kiša pada zimi, ne ljeti: Bar u prosjeku ima pet kišnih dana u julu i 14 u novembru, Herceg Novi šest i 14. Kišovita prognoza u julu je izuzetak; u novembru je pravilo.
Sezona po sezona
Zima, od decembra do februara
Primorje je blago i kišovito: dnevni maksimumi od 12 do 14 °C u Baru i Herceg Novom, 13 do 14 kišnih dana mjesečno i najviše jedan do četiri mrazna dana mjesečno. Podgorica je hladnija noću, s prosjekom januara od 5,0 °C i maksimumima oko 9,5 °C, a u januaru dobije oko 190 mm kiše. Sjever je druga zemlja: Žabljak u januaru ima prosjek -4,5 °C, s 49 cm snijega na tlu na gradskoj stanici u januaru i 71 cm u februaru; Kolašin, na 944 m, ima 17 cm i 24 cm.
Proljeće, od marta do maja
April donosi maksimume oko 18 °C na primorju i 19 °C u Podgorici, ali i dalje 12 kišnih dana mjesečno u Baru. Maj je prekretnica: maksimumi od 22 do 23 °C na primorju i 24 °C u Podgorici, kišni dani u Baru padaju na devet, a sezona kupanja počinje. Gore na Žabljaku april još ima 19 mraznih dana i prosječno 23 cm snijega na tlu; maksimumi u Kolašinu dostižu 12,5 °C u aprilu i 17,7 °C u maju.
Ljeto, od juna do avgusta
Julski maksimumi u prosjeku iznose 28 °C u Baru, 29 °C u Herceg Novom i 32 °C u Podgorici, gdje 23 dana u mjesecu prelaze 30 °C, a 18 noći ostaje iznad 20 °C. Bar u julu ima pet kišnih dana i oko 350 sunčanih sati. Planine su bijeg od vrućine: julski maksimumi na Žabljaku u prosjeku su 19,5 °C uz noći od 8 °C, u Kolašinu 24 °C uz noći od 9 °C.
Jesen, od septembra do novembra
Septembar zadržava maksimume od 25 do 26 °C na primorju i 27 °C u Podgorici, sa sedam kišnih dana u Baru; oktobar i dalje ima maksimume od 22 °C na primorju i devet kišnih dana, a njime se zatvara sezona kupanja. Novembar je svuda kišni mjesec: 14 kišnih dana u Baru, oko 240 mm u Podgorici, oko 310 mm u Kolašinu i 500 mm na Cetinju. Kolašin već u novembru broji 16 mraznih dana.
Temperatura mora
Stranica temperatura mora prikazuje noćnu temperaturu površine mora na pet tačaka duž obale, iz satelitske analize (Copernicus Marine), s posljednjih 14 noći, tako da se vidi trend. Svaka vrijednost odnosi se na ćeliju mora oko 1 km od obale i nije očitavanje termometra na plaži: na plaži je popodne voda obično malo toplija. Kotor i Tivat dijele tačku na ulazu u Bokokotorski zaliv. Sezona kupanja traje od maja do oktobra, kad Morsko dobro ispituje kvalitet vode za kupanje i postavlja spasioce na plaže, u punom sastavu u julu i avgustu, a u smanjenom u maju, junu, septembru i oktobru.
Snijeg i vrijeme u planinama
Žabljak, grad Durmitora, u januaru ima prosječno 29 mraznih dana (minimum ispod 0 °C) i 12 ledenih dana (maksimum ispod 0 °C), u decembru 28 i 9, a u aprilu još 19 mraznih dana. Snijeg na tlu na gradskoj stanici leži od novembra (prosječno 7 cm) do aprila (23 cm), najdublji je u februaru, 71 cm; Kolašin, ispod Bjelasice, ima prosječno 26 mraznih dana u januaru i 16 u novembru, s 24 cm snijega u februaru. To su gradske stanice; staze su 500 do 1.100 m više. Zimski period po zakonu o saobraćaju, od 15. novembra do 1. aprila, obuhvata te mjesece: vozilo koje se tada vozi u zimskim uslovima mora imati zimske pneumatike na svim točkovima (čl. 132). Prije vožnje na sjever zimi provjerite stanje na putevima; prognoza snijega daje narednih sedam dana za podnožje i vrh svakog skijališta, a stranice skijališta navode sezonu svakog centra.

Upozorenja
Zvanična meteorološka upozorenja za Crnu Goru izdaje nacionalna meteorološka služba, ZHMS, i objavljuje ih uz svoju prognozu na meteo.co.me. Prije dana u planini ili zimske vožnje na sjever provjerite i tamo, ne samo ovdje.
Odakle podaci
Prognoza: Locationforecast servisa MET Norway, preuzima se tokom dana; uz svaki grad prikazano je vrijeme posljednjeg ažuriranja. Klima: normale ZHMS-a za period od 1961. do 1990. i njegove mjesečne tabele visine snijega. More: satelitska analiza Copernicus Marine, jedna vrijednost po noći i tački.
Česta pitanja
Kakvo je vrijeme u Crnoj Gori u oktobru?
Prosjek oktobra je 16,8 °C u Baru i Ulcinju, 16,6 °C u Herceg Novom, 15,9 °C u Podgorici i 5,6 °C na Žabljaku, s maksimumima od 22 °C na primorju i 9 do 12 kišnih dana. Sezona kupanja završava se ovog mjeseca. Za konkretnu sedmicu koristite prognozu iznad.
Koliko je toplo more u Budvi u septembru?
Stranica temperatura mora daje satelitsku vrijednost za svaku noć na pet tačaka duž obale; Budva ima svoju tačku. Sezona kupanja traje do kraja oktobra, a spasioci su u septembru i oktobru na plažama u smanjenom sastavu.
Pada li snijeg u Crnoj Gori?
Na sjeveru svake zime. Žabljak u januaru ima prosječno 29 mraznih dana i 49 cm snijega na tlu, a u februaru 71 cm; Kolašin 17 cm i 24 cm. Sezona svakog skijališta je na njegovoj stranici. Primorje zimi ima jedan do četiri mrazna dana mjesečno i prije kišu nego snijeg.
Postoji li prognoza za 15 dana?
Ne. Prognoza ovdje traje sedam dana, iz servisa MET Norway, a iza jedne sedmice klimatske normale na ovoj stranici bolji su vodič od bilo kog modela. Zvanična upozorenja daje ZHMS na meteo.co.me.
Koji je mjesec najkišovitiji?
Novembar. Bar ima 14 kišnih dana u novembru, prema pet u julu; Podgorica u tom jednom mjesecu dobije oko 240 mm, Kolašin oko 310 mm, a Cetinje 500 mm. Ljeto je sušna sezona: Bar u julu ima oko 37 mm.
Koliko je vruće u Podgorici ljeti?
Prosjek jula je 26,0 °C, s prosječnim maksimumima od 31,8 °C, 23 dana preko 30 °C i 18 noći koje ostaju iznad 20 °C. Primorje je svježije, s julskim maksimumima od 28 °C u Baru, a planine još svježije: 19,5 °C na Žabljaku.
Povezano
Izvori
- Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju, Klimatske normale 1961-1990 (11 stations)
- Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju, Klimatologija: visina snježnog pokrivača po stanicama (monthly snow-depth averages)
- Zakon o bezbjednosti saobraćaja na putevima, Art. 132 (winter period 15 Nov to 1 Apr; Paragraf.me consolidated text, current to 31.3.2021)
- JP Morsko dobro, Praćenje kvaliteta morske vode (May to October)
- JP Morsko dobro, Spasilačka služba (July-August; May, June, September, October)
- Copernicus Marine Service, Mediterranean Sea night-time sea-surface temperature analysis (SST_MED_SST_L4_NRT_OBSERVATIONS_010_004)
- MET Norway, Locationforecast 2.0 (seven-day point forecast)
