Za more s manje ljudi, jun ili septembar: maksimalne temperature na primorju od 25 do 26 °C i oko petinu manje dolazaka nego u avgustu. Sezona kupanja traje od maja do oktobra: tada Morsko dobro ispituje morsku vodu i raspoređuje spasioce na plaže, najgušće u julu i avgustu. Visoke planine su prohodne od juna do kraja oktobra, primorska brda od sredine aprila. Ski sezona počinje u decembru; Kolašin 1600 je u sezoni 2025/26 radio do početka aprila. Jul i avgust su mjeseci gužve: hoteli i kampovi su 2025. zabilježili 234.000 i 245.000 dolazaka, naspram 35.000 u januaru.

Klima po mjesecima
Višegodišnji prosjeci Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju (ZHMS), 1961-1990: Bar na primorju, Žabljak na planini. Tekući mjesec je istaknut.
| Bar | Žabljak | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Mjesec | Prosječna maksimalna, °C | Prosječna minimalna, °C | Dana s padavinama | Prosječna maksimalna, °C | Prosječna minimalna, °C |
| jan | 12,3 | 4,3 | 13 | 0,3 | -8,8 |
| feb | 12,9 | 5,1 | 13 | 0,9 | -7,9 |
| mart | 14,9 | 6,7 | 12 | 3,7 | -5,2 |
| apr | 17,9 | 9,2 | 12 | 7,8 | -1,2 |
| maj | 21,9 | 13 | 9 | 13,4 | 3,2 |
| jun | 25,2 | 16,3 | 7 | 16,8 | 6,6 |
| jul | 27,8 | 18,4 | 5 | 19,5 | 8,1 |
| avg | 27,8 | 18,3 | 5 | 19,6 | 7,9 |
| sept | 25,3 | 15,9 | 7 | 16,3 | 5,2 |
| okt | 21,7 | 12,6 | 9 | 11,5 | 1,4 |
| nov | 17,3 | 9,2 | 14 | 6,1 | -2,6 |
| dec | 13,7 | 5,9 | 14 | 1,9 | -6,5 |
Izvori

Mjesec po mjesec
Temperature su klimatske normale ZHMS-a za period 1961-1990. Dolasci su mjesečni podaci MONSTAT-a za 2025. za kolektivni smještaj (hoteli, kampovi i slično; privatni smještaj nije uključen).
Januar
Bar i Herceg Novi u prosjeku 8 °C, s 13 do 14 kišnih dana; Podgorica 5 °C; Žabljak -4,5 °C, s mrazom 29 dana. Najmirniji mjesec, s 34.770 dolazaka. Ski sezona, koja počinje u decembru, u toku je. Njegošev mauzolej na Lovćenu zatvoren je od 16. novembra do sredine aprila.
Više: Crna Gora u januaru
Februar
Na primorju gotovo isto (Bar 8,9 °C, 13 kišnih dana); Žabljak -3,8 °C. 39.969 dolazaka. Skijanje se nastavlja.
Više: Crna Gora u februaru
Mart
Primorje 10,6 °C u Baru i Herceg Novom, 12 do 13 kišnih dana; Podgorica 10 °C; Žabljak još -1 °C, s 27 mraznih dana. 54.965 dolazaka. Zimski period po zakonu o saobraćaju, u kojem vozilo koje se vozi u zimskim uslovima mora imati zimske pneumatike na svim točkovima, traje do 1. aprila.
Više: Crna Gora u martu
April
Bar 13,6 °C, s maksimumima od 18 °C; Podgorica 13,9 °C; Žabljak 3 °C, s 19 mraznih dana. Broj dolazaka se udvostručuje, na 117.801. Planinarenje na primorju počinje sredinom aprila, a tada se ponovo otvara i mauzolej.
Više: Crna Gora u aprilu
Maj
Bar 17,7 °C, s maksimumima od 22 °C i samo 9 kišnih dana; Herceg Novi 18 °C; Podgorica 19 °C; Žabljak 8,4 °C. 169.353 dolaska. Otvara se sezona kupanja: ispitivanje vode i spasilačka služba Morskog dobra traju od maja. Otvara se treking na Bjelasici i Sinjajevini.
Više: Crna Gora u maju
Jun
Maksimumi na primorju od 25 do 26 °C (Bar 25,2, Herceg Novi 26,2, Ulcinj 26,2), sa 7 do 8 kišnih dana; Podgorica već dostiže maksimume od 28 °C, s 11 dana preko 30 °C. 195.642 dolaska. Visoke planine se otvaraju za planinarenje; Žabljak dostiže 11,9 °C.
Više: Crna Gora u junu
Jul
Najtopliji i najsušniji mjesec: u Baru maksimumi 27,8 °C i 5 kišnih dana, u Herceg Novom i Ulcinju 29,4 i 29,2 °C, u Podgorici 31,8 °C, s 23 dana preko 30 °C i 18 tropskih noći. Žabljak ostaje na blagih 13,9 °C. 234.403 dolaska. Spasioci po jedan na 50 m plaže. Počinju najbolji mjeseci za Durmitor i Žabljak.
Više: Crna Gora u julu
Avgust
Vruće kao u julu (u Baru maksimumi 27,8 °C, u Podgorici 31,6 °C), uz nešto više pljuskova. Vrhunac: 244.904 dolaska i 1.061.386 noćenja u kolektivnom smještaju, sedam puta više dolazaka nego u januaru.
Više: Crna Gora u avgustu
Septembar
Na primorju je još ljeto: u Baru maksimumi 25,3 °C, u Herceg Novom 26,1 °C, 7 do 8 kišnih dana; u Podgorici maksimumi 27,4 °C. Broj dolazaka pada na 189.447. Spasilačka služba se smanjuje na jednog spasioca na 100 m. Durmitor je u svom najboljem periodu do kraja mjeseca.
Više: Crna Gora u septembru
Oktobar
Bar i Ulcinj u prosjeku 16,8 °C, maksimumi oko 21 °C, 9 do 10 kišnih dana; Herceg Novi 16,6 °C; Podgorica 15,9 °C. Žabljak 5,6 °C, s 11 mraznih dana. 137.374 dolaska. Ovog mjeseca se završavaju i sezona kupanja i sezona planinarenja na visokim planinama.
Više: Crna Gora u oktobru
Novembar
Najkišovitiji mjesec: Cetinje u prosjeku 500 mm, Herceg Novi 256 mm u 14 kišnih dana, Bar 182 mm. Primorje u prosjeku 12 do 13 °C. 50.061 dolazak. Od 15. novembra vozilo koje se vozi u zimskim uslovima mora imati zimske pneumatike na svim točkovima (zakon o saobraćaju, čl. 132). Njegošev mauzolej na Lovćenu zatvara se 16. novembra, do sredine aprila.
Više: Crna Gora u novembru
Decembar
Primorje u prosjeku 8,6 do 9,8 °C (od Ulcinja do Bara), s 12 do 15 kišnih dana; Žabljak -2,6 °C, s 28 mraznih dana. 36.079 dolazaka. Počinje ski sezona. Njegošev mauzolej je zatvoren (od 16. novembra do sredine aprila).
Više: Crna Gora u decembru
Primorje ili planine: dvije klime
Žabljak je 133 km putem od aerodroma Podgorica i u julu 12 °C hladniji od Podgorice (13,9 naspram 26,0 °C). Primorje kišu dobija zimi, a u julu gotovo nimalo (Ulcinj 25 mm); brda u unutrašnjosti dobijaju je mnogo više, Cetinje oko 3.300 mm godišnje naspram 1.260 mm u Ulcinju. Sa suncem je obrnuto: oko 2.560 sati godišnje u Ulcinju, 1.810 u Kolašinu.

Temperatura mora po mjesecima
Sezona kupanja po kojoj radi Morsko dobro traje od maja do oktobra. Trenutne noćne temperature površine mora na pet tačaka primorja, s posljednjih 14 noći, nalaze se na stranici temperatura mora.
Gužve i cijene
Mjesečni dolasci u kolektivni smještaj po MONSTAT-u za 2025, u hiljadama: januar 35, februar 40, mart 55, april 118, maj 169, jun 196, jul 234, avgust 245, septembar 189, oktobar 137, novembar 50, decembar 36. Zvanične cijene ne mijenjaju se po sezoni: ulaz u nacionalni park je 5 € dnevno za Durmitor i Skadarsko jezero, 4 € za Biogradsku goru i 3 € za Lovćen i Prokletije, ili 13,50 € za godinu dana u svih pet; trajekt Kamenari-Lepetane je 5 € za auto; tunel Sozina 2,50 €.
Predsezona i postsezona: maj-jun i septembar-oktobar
Jun i septembar imaju maksimume na primorju od 25 do 26 °C, otprilike upola manje kišnih dana nego novembar i 80 odsto avgustovskih dolazaka ili manje. Maj i oktobar uokviruju sezonu kupanja, s maksimumima od 22 °C i 21 °C i 9 do 10 kišnih dana. I maj i oktobar spadaju u period planinarenja na primorju (od sredine aprila do kraja oktobra).
Zima
Skijanje od decembra; stranice skijališta navode žičare i ski-pasove svakog centra. Primorje zimi ima prosječno od 8 do 10 °C i po dvije sedmice kišnih dana mjesečno. Šta se zatvara: Njegošev mauzolej (od 16. novembra do sredine aprila) i sezonske turističke info kancelarije koje u imeniku imaju navedenu sezonu. Nacionalni parkovi objavljuju zimsko radno vrijeme na stranici svakog parka.

Česta pitanja
Koji je najbolji mjesec za posjetu Crnoj Gori?
Za more s manje ljudi, jun ili septembar: maksimalne temperature na primorju od 25 do 26 °C i znatno manje dolazaka nego u avgustu. Za visoke planine od jula do septembra; za skijanje od decembra do marta.
Da li je u Crnoj Gori toplo u oktobru?
Na primorju danju jeste: maksimumi oko 21 °C u Baru i Ulcinju prema normalama, s 9 do 10 kišnih dana. Žabljak ima prosječno 5,6 °C.
Može li se kupati u Crnoj Gori u maju ili septembru?
Sezona kupanja po kojoj radi Morsko dobro traje od maja do oktobra, sa spasiocima na dužnosti u oba mjeseca. Trenutne vrijednosti su na stranici temperatura mora.
Kada je glavna sezona u Crnoj Gori?
Jul i avgust: 234.000 i 245.000 dolazaka u kolektivni smještaj 2025, naspram 169.000 u maju i 189.000 u septembru.
Kada se otvaraju skijališta?
Sezona počinje u decembru; Kolašin 1600 je u sezoni 2025/26 radio do početka aprila. Datumi su na stranici svakog skijališta.
Da li se isplati posjetiti Crnu Goru zimi?
Za skijanje i za prazno primorje na 8 do 10 °C, da. Na primorju računajte s kišom otprilike svaki drugi dan i sa zatvorenim mauzolejem na Lovćenu do sredine aprila.
Povezano
- Praktično
- Crna Gora u januaruCrna Gora u februaru i martuCrna Gora u apriluCrna Gora u majuCrna Gora u junuCrna Gora u juluCrna Gora u avgustuCrna Gora u septembruCrna Gora u oktobruCrna Gora u novembru i decembruVrijemePlažeSkijalištaNacionalni parkoviPlaninarenjeRaftingGradoviStanje na putevimaStruja, voda i vazduhKamere uživo
- Savjeti za putovanje
- Praznici i neradni dani u Crnoj GoriPraznik mimoze u Herceg Novom
Izvori
- Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju, Klimatske normale 1961-1990
- MONSTAT, Turizam - kolektivni smještaj, mjesečna saopštenja 2025.
- MONSTAT, Turizam - kolektivni smještaj, januar 2025
- MONSTAT, Turizam - kolektivni smještaj, april 2025
- MONSTAT, Turizam - kolektivni smještaj, maj 2025
- MONSTAT, Turizam - kolektivni smještaj, jun 2025
- MONSTAT, Turizam - kolektivni smještaj, septembar 2025
- JP Morsko dobro, Praćenje kvaliteta morske vode (od maja do oktobra)
- JP Morsko dobro, Spasilačka služba (jul-avgust naspram maja, juna, septembra, oktobra)
- NTO, Hiking and trekking (primorje od sredine aprila do kraja oktobra; visoke planine od juna do kraja oktobra; Durmitor jul-septembar; krplje i ski-tura decembar-mart)
- Izvještaji o sezoni 2025/26 na Kolašinu 1600 (sekundarni izvor)
- Narodni muzej Crne Gore, Radno vrijeme (Njegošev mauzolej: otvoren od 15. aprila do 15. novembra, 9-16 h; zatvoren od 16. novembra do 14. aprila)
- Narodni muzej Crne Gore, Posjeta: Njegošev mauzolej (engleska stranica: otvoren od 11. aprila do 15. novembra; zatvoren od 16. novembra do 10. aprila)
- Nacionalni parkovi Crne Gore, cjenovnici: Durmitor, Biogradska gora, Lovćen, Skadarsko jezero, Prokletije
- trajekt.me, Cjenovnik usluga (PDF, septembar 2026.)
- Monteput, Cjenovnik Tunel Sozina
- Zakon o bezbjednosti saobraćaja na putevima, čl. 132 (zimski period od 15. novembra do 1. aprila; prečišćeni tekst na Paragraf.me, ažuran na dan 31.03.2021.)
- TO Bar, O Baru (sezona kupanja od sredine maja do sredine oktobra)
- Aerodromi Crne Gore, Podgorica: parking i prevoz (Žabljak 133 km)
